חילופי זוגות, נישואים פתוחים ופוליאמוריה – מה ההבדלים?

מושג המונוגמיה, כידוע לכולנו, הוא מצב בן אדם (גבר או אישה) בוחר לחיות עם בן זוג אחד נוסף לשארית חייו, ולשמור לו אמונים. מבחינה מינית, המונוגמיה דורשת מאיתנו להיות הפרטנר המיני היחיד של בן זוגנו, או במילים אחרות – לא לבגוד. למעשה, עד היום מונוגמיה נחשבת לאורח החיים הנכון, המקובל והנפוץ ביותר במרבית החברות המערביות בעולם. אך האם זה באמת נכון? האם יש רק דרך אחת לחיות יחד? 

הריבוי ההולך וגדל בסוגים שונים של מערכות יחסים ובמודלים חדשים של משפחות מוכיח לנו שזה לא המצב. כיום ישנם יותר ויותר אנשים המפקפקים בעובדה שמונוגמיה היא אורח החיים הטבעי ביותר לבני האדם; להיפך- זוגיות מונוגמית היא קשה עד בלתי אפשרית ומנוגדת לאופי האנושי, ולראייה- המספר ההולך וגדל של זוגות נשואים שנפרדים ומתגרשים, ומתחילים חלק ב' או ג' בחייהם.

ניתן למצוא היום יותר ויותר זוגות שבחרו באורח חיים שונה- בין אם אלו נישואים פתוחים, חילופי זוגות או פוליאמוריה (ויש עוד). אך מה ההבדל בין המושגים האלו? האם יש קשר בין חילופי זוגות ופוליאמוריה? האם נישואים פתוחים ופוליאמוריה זה אותו דבר?

 

נישואים פתוחים, פוליאמוריה וחילופי זוגות – נראה דומה אבל מאוד שונה

 

נישואים פתוחים או יחסים פתוחים הוא מושג ותיק למדי, המתייחס לבני זוג הבוחרים לחיות יחד (דרך נישואים או חיים משותפים), אך עדיין מאפשרים לעצמם חופש לחקור מערכות יחסים מיניות עם פרטנרים זרים, מחוץ למערכת הזוגית. המושג קיים כבר משנות ה-70, ובזמנו נישואים פתוחים נחשבו שערורייתיים או אפילו לא מוסריים. כיום ההתייחסות לנישואים פתוחים היא כאל כסוג נוסף של מערכת יחסים, לא מונוגמית, המאפשרת למערכת היחסים לשרוד לאורך זמן.

כשמדברים על נישואים פתוחים לא מתכוונים לחילופי זוגות (סווינגרס), אלא רק לזוגות הפתוחים לקיים קשרים מיניים נוספים, אך לא קשרים רומנטיים בעלי מעורבות רגשית. ההחלטה לפתוח את מערכת היחסים מבוססת על הסכמה וכבוד הדדי בין בני הזוג, מתוך הבנה שמערכת יחסים מונוגמית היא לא המצב הטבעי ויש לאפשר לבני הזוג חוויות מיניות נוספות, אם רוצים להישאר יחד לאורך זמן.

 

פוליאמוריה הוא מונח חדש יחסית, המתייחס לאורח חיים שבו אדם יכול לאהוב יותר מאדם אחד בו זמנית. המושג מורכב מהמילים ביוונית ולטינית פולי-הרבה ואמור-אהבה. במסגרת של אורח חיים פוליאמורי יכול אדם לנהל מספר מערכות יחסים אינטימיות בו זמנית, עם כמה בני זוג: שניים, שלושה ארבעה ואף יותר, גברים, נשים, זוגות או שלישיות וכן הלאה. זוגות יכולים להוסיף לגרעין הזוגי שלהם אדם אחד או יותר. יש פוליאמוריים הטרוסקסואלים, יש דו-מיניים, הומוסקסואליים ולסביות. פוליאמוריה דורשת שריבוי מרכות היחסים יתבצעו אך רק בהסכמה מלאה ובידיעה מלאה של כל המעורבים. בניגוד לנישואים פתוחים, יחסים פוליאמוריים מבוססים לא רק על מין אלא מאפשרים לפתח יחסים עמוקים של אהבה, חברות ואינטימיות, הנובעים, כאמור, מתוך ההשקפה שאדם יכול לאהוב יותר מבן אדם אחד במקביל.

 

חילופי זוגות או סווינגרס מתייחסים לרוב לבני זוג הנמצאים במערכת יחסים מחייבת, אך רוצים לגוון את חיי המין שלהם. שלא כמו בנישואים פתוחים, בהם החיפוש והמפגשים המתקיימים מחוץ לזוגיות מתבצעים על ידי כל אחד מבני הזוג בעצמו, בחילופי זוגות כל התהליך מתבצע ביחד: בני הזוג בוחרים יחד את הפרטנרים לחילופי זוגות המתאימים להם ומושכים אותם, ולעיתים גם משתתפים במסיבות ייעודיות לחילופי זוגות לצורך מציאת פרטנרים להחלפה, והאקט המיני עצמו יכול להתבצע יחד, כאורגיה, או בנפרד.

בחילופי זוגות שני בני הזוג מחפשים אחר ריגוש, פרפרים בבטן, והעשרת עולם החוויות המיני שלהם. הבחירה באורח חיים סווינגרי מתבססת על רצון והסכמה של שני בני הזוג, ובלעדיה החוויה עלולה להיות חסרת טעם ואף הרסנית. בארץ תופעת חילופי הזוגות הפכה לנפוצה ביותר. ישנם כיום כמה אתרים לחילופי זוגות בהם זוגות המעוניינים בכך יכולים לחפש ולמצוא שותפים מתאימים לחוויה.