חילופי זוגות, נישואים פתוחים ופוליאמוריה – מה ההבדלים?

מושג המונוגמיה, כידוע לכולנו, הוא מצב בן אדם (גבר או אישה) בוחר לחיות עם בן זוג אחד נוסף לשארית חייו, ולשמור לו אמונים. מבחינה מינית, המונוגמיה דורשת מאיתנו להיות הפרטנר המיני היחיד של בן זוגנו, או במילים אחרות – לא לבגוד. למעשה, עד היום מונוגמיה נחשבת לאורח החיים הנכון, המקובל והנפוץ ביותר במרבית החברות המערביות בעולם. אך האם זה באמת נכון? האם יש רק דרך אחת לחיות יחד? 

הריבוי ההולך וגדל בסוגים שונים של מערכות יחסים ובמודלים חדשים של משפחות מוכיח לנו שזה לא המצב. כיום ישנם יותר ויותר אנשים המפקפקים בעובדה שמונוגמיה היא אורח החיים הטבעי ביותר לבני האדם; להיפך- זוגיות מונוגמית היא קשה עד בלתי אפשרית ומנוגדת לאופי האנושי, ולראייה- המספר ההולך וגדל של זוגות נשואים שנפרדים ומתגרשים, ומתחילים חלק ב' או ג' בחייהם.

ניתן למצוא היום יותר ויותר זוגות שבחרו באורח חיים שונה- בין אם אלו נישואים פתוחים, חילופי זוגות או פוליאמוריה (ויש עוד). אך מה ההבדל בין המושגים האלו? האם יש קשר בין חילופי זוגות ופוליאמוריה? האם נישואים פתוחים ופוליאמוריה זה אותו דבר?

 

נישואים פתוחים, פוליאמוריה וחילופי זוגות – נראה דומה אבל מאוד שונה

 

נישואים פתוחים או יחסים פתוחים הוא מושג ותיק למדי, המתייחס לבני זוג הבוחרים לחיות יחד (דרך נישואים או חיים משותפים), אך עדיין מאפשרים לעצמם חופש לחקור מערכות יחסים מיניות עם פרטנרים זרים, מחוץ למערכת הזוגית. המושג קיים כבר משנות ה-70, ובזמנו נישואים פתוחים נחשבו שערורייתיים או אפילו לא מוסריים. כיום ההתייחסות לנישואים פתוחים היא כאל כסוג נוסף של מערכת יחסים, לא מונוגמית, המאפשרת למערכת היחסים לשרוד לאורך זמן.

כשמדברים על נישואים פתוחים לא מתכוונים לחילופי זוגות (סווינגרס), אלא רק לזוגות הפתוחים לקיים קשרים מיניים נוספים, אך לא קשרים רומנטיים בעלי מעורבות רגשית. ההחלטה לפתוח את מערכת היחסים מבוססת על הסכמה וכבוד הדדי בין בני הזוג, מתוך הבנה שמערכת יחסים מונוגמית היא לא המצב הטבעי ויש לאפשר לבני הזוג חוויות מיניות נוספות, אם רוצים להישאר יחד לאורך זמן.

 

פוליאמוריה הוא מונח חדש יחסית, המתייחס לאורח חיים שבו אדם יכול לאהוב יותר מאדם אחד בו זמנית. המושג מורכב מהמילים ביוונית ולטינית פולי-הרבה ואמור-אהבה. במסגרת של אורח חיים פוליאמורי יכול אדם לנהל מספר מערכות יחסים אינטימיות בו זמנית, עם כמה בני זוג: שניים, שלושה ארבעה ואף יותר, גברים, נשים, זוגות או שלישיות וכן הלאה. זוגות יכולים להוסיף לגרעין הזוגי שלהם אדם אחד או יותר. יש פוליאמוריים הטרוסקסואלים, יש דו-מיניים, הומוסקסואליים ולסביות. פוליאמוריה דורשת שריבוי מרכות היחסים יתבצעו אך רק בהסכמה מלאה ובידיעה מלאה של כל המעורבים. בניגוד לנישואים פתוחים, יחסים פוליאמוריים מבוססים לא רק על מין אלא מאפשרים לפתח יחסים עמוקים של אהבה, חברות ואינטימיות, הנובעים, כאמור, מתוך ההשקפה שאדם יכול לאהוב יותר מבן אדם אחד במקביל.

 

חילופי זוגות או סווינגרס מתייחסים לרוב לבני זוג הנמצאים במערכת יחסים מחייבת, אך רוצים לגוון את חיי המין שלהם. שלא כמו בנישואים פתוחים, בהם החיפוש והמפגשים המתקיימים מחוץ לזוגיות מתבצעים על ידי כל אחד מבני הזוג בעצמו, בחילופי זוגות כל התהליך מתבצע ביחד: בני הזוג בוחרים יחד את הפרטנרים לחילופי זוגות המתאימים להם ומושכים אותם, ולעיתים גם משתתפים במסיבות ייעודיות לחילופי זוגות לצורך מציאת פרטנרים להחלפה, והאקט המיני עצמו יכול להתבצע יחד, כאורגיה, או בנפרד.

בחילופי זוגות שני בני הזוג מחפשים אחר ריגוש, פרפרים בבטן, והעשרת עולם החוויות המיני שלהם. הבחירה באורח חיים סווינגרי מתבססת על רצון והסכמה של שני בני הזוג, ובלעדיה החוויה עלולה להיות חסרת טעם ואף הרסנית. בארץ תופעת חילופי הזוגות הפכה לנפוצה ביותר. ישנם כיום כמה אתרים לחילופי זוגות בהם זוגות המעוניינים בכך יכולים לחפש ולמצוא שותפים מתאימים לחוויה.

 

חילופי זוגות – מאיפה מתחילים?

הרבה זוגות שנמצאים במערכת יחסים מונוגמית במשך הרבה שנים מרגישים שהם מגיעים למצב של שחיקה- בסקס, ברומנטיקה, בריגושים. גם אם מדובר בנישואים יציבים ומלאי אהבה, מתישהו מגיע שלב שבו מרגישים מיצוי. הסקס הופך לרוטינה ואין פרפרים בבטן כמו בעבר. לחצי היום יום והשגרה האפורה מותירים אף הם את סימניהם על הזוגיות. גם אם מדובר בזוג פתוח, שמנסה מדי פעם לגוון את יחסי המין על ידי שינוי תנוחות או שימוש בצעצועי מין, משהו מתחיל לחרוק. במצבים כאלו, כשמערכת היחסים טובה ומתפקדת, אין צורך למהר ולהתגרש בעקבות כך, או לבגוד בבן/בת הזוג רק בשביל הריגוש. ישנם פתרונות אחרים.

פתרון מקובל אחד הוא לצרף שותף או שותפים למיטה, ופתרון אחר, נפוץ לא פחות, הוא חילופי זוגות. התופעה של חילופי זוגות הפכה פופולרית במיוחד בשנים האחרונות, גם במדינתנו הקטנה. חילופי זוגות (או סווינגרס) נחשבת לדרך טובה ומהנה (וגם בטוחה למדי) להוסיף קצת פלפל לחיי המין הזוגיים, כל עוד היא מתבצעת בהסכמה וברצון מלא של שני בני הזוג. 

זוגות רבים מתעניינים בחילופי זוגות והיו מעוניינים להתנסות בכך, אך לא תמיד יודעים מהיכן להתחיל: איפה פוגשים סווינגרס אחרים? איך מתכוננים לאירוע כזה? על כך ועוד במאמר זה.

 

חילופי זוגות – צעדים ראשונים

 

אם גם אתם החלטתם להצטרף למועדון ההולך וגדל של חילופי זוגות, עליכם לדעת מספר דברים בסיסיים, הראשון שבהם הוא- היכן מוצאים פרטנרים לחילופי זוגות? 

כיום מקובל למצוא שותפים לחילופי זוגות בשלוש דרכים מרכזיות:

– אתרי חילופי זוגות : אלו אתרים הדומים מאוד לאתרי הכרויות, בהם ניתן להכיר באופן דיסקרטי זוגות נוספים המעוניינים בחילופי זוגות. אתרי חילופי זוגות נוחים מאוד במיוחד לסווינגרס המתחילים כיוון שהם מאפשרים לכם להיכנס לכך בקצב שלכם ולאט לאט להכיר את הסצנה וחוקיה הפנימיים. אפשר להחליט עם מי מדברים ועם מי לא, בלי להרגיש רע. אפשר להגביל את טווח החיפושים לפי פרמטרים שונים- גיל, אזור מגורים והעדפות נוספות. ניתן לשוחח עם זוגות אחרים, להחליף תמונות ואף לקבוע להיפגש באחד הבתים או בבית מלון.

– מועדון חילופי זוגות : מדובר במועדונים אשר הוסבו למטרת חילופי זוגות בלבד. מבחוץ הם נראים כמועדון רגיל לחלוטין אך בפנים מתרחשות מסיבות חילופי זוגות דיסקרטית. חלל המועדון כולל לרוב רחבת ריקודים ובר משקאות, וכן אזורי מנוחה וחדרים דיסקרטיים עבור החלפת זוגות.

– מסיבות חילופי זוגות פרטיות : בקהילת חילופי הזוגות בארץ יש מי שדואג לארגן מסיבות אינטימיות ויותר דיסקרטיות המתרחשות בווילות פרטיות במקומות שונים בארץ. מסיבות אלו אינן פתוחות לכולם ויש להירשם מראש אצל המארגנים. מידע על מסיבות שכאלו מתפרסם באתרים העוסקים בחילופי זוגות.

 

חילופי זוגות – תיאום ציפיות ובטיחות

 

לפני שצוללים אל תוך העולם המסעיר של חילופי זוגות, חשוב שבני הזוג ישוחחו זה עם זה, ידונו בנושא ובהשלכותיו, ויערכו תיאום ציפיות, זאת כדי לנסות ולתכנן מראש כיצד יגיבו לסיטואציות מסוימות בהן עלולים בני הזוג להיפגש, למשל: האם תסכימו להתפצל במפגש הראשון, או שאתם נשארים יחד באותו חדר? איך תסמנו האחד לשני שלא נוח לכם עם הפרטנר החדש? האם זה בסדר שרק אחד מבני הזוג ייקח חלק בפעילות? ועוד. חשוב למצוא דרך בה שני בני הזוג ירגישו מספיק בנוח במהלך חילופי הזוגות, שכן המטרה היא שכולם ייהנו.

חשוב לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים לפני, במהלך וגם אחרי המפגש, כך שגם לאחר החוויה הראשונה של חילופי זוגות יוכלו בני הזוג לדבר באופן חופשי על מה שעברו ומה הרגישו ועל ההשלכות של המפגש.

נושא חשוב נוסף הוא נושא השמירה על הביטחון. גם סווינגרס ותיקים בסצנה יודעים שבנושא של בריאות והיגיינה- אין פשרות. בכל אירוע של חילופי זוגות יש לשמור על כללים של סקס בטוח ולהשתמש בקונדום, גם אם זו לא האופציה המועדפת עליכם. רצוי כמובן גם להגיע נקיים, מגולחים וריחניים. מסיבות חילופי זוגות כוללות גם חדרי מקלחות בהם ניתן להתרענן בין המפגשים.

לסיכום, כשרוצים להתחיל להשתתף בחילופי זוגות רצוי לעשות עבודת הכנה- אם באמצעות קריאה על הנושא וכמובן באמצעות שיחות בין בני הזוג, עד ששניכם מרגישים מוכנים. לחוששים- אפשר להיכנס לתהליך בהדרגה, תחילה בצ'אטים באתר חילופי זוגות, לאחר מכן מפגשים דיסקרטיים ורק לאחר מכן להגיע אל מסיבות חילופי זוגות.

7 דרכים כיפיות להתחיל להשתתף בחילופי זוגות

חילופי זוגות הם לא תופעה חדשה. התופעה קיימת למעשה שנים רבות, אך רק בשנים האחרונות אנשים מרשים לעצמם לדבר בפתיחות על כך שהם לוקחים חלק בסגנון חיים זה. אם אתם זוג ששוקל להתחיל לקחת חלק בחילופי זוגות כדי לצבור חוויות מיניות חדשות, אתם בטח לא יודעים מאיפה מתחילים. במאמר זה ננסה לעזור לכם לצאת לדרך להרפתקת חילופי הזוגות הייחודית שלכם.

 

  1. מדוע אתם מעוניינים בחילופי זוגות? הצעד הראשון לחילופי זוגות הוא לשתף את בן או בת הזוג ברצון שלכם. דברו על הנושא בפתיחות ובכנות, ספרו מה מושך אתכם ברעיון ודאגו לייצר אווירה מכילה ותומכת. אנשים הופכים לסווינגרס מכל מיני סיבות- גיוון בחיי המין, רצון להתנסות בסקס אחר או לצפות בבן או בת הזוג עם זר, אך אם הסיבה שלכם היא הבראת מערכת יחסים חולה – חילופי זוגות הם לא הפתרון לכך.
  2. איך עושים את זה? ישנן דרכים שונות להתחיל בחילופי זוגות: באמצעות מסיבות חילופי זוגות , באתרי הכרויות לחילופי זוגות, בפורומים, בקבוצות פייסבוק ועוד. הבחירה היא בדרך כלל לפי ההעדפה האישית שלכם, התקציב ורמת החשיפה שאתם מוכנים לה.
  3. קובעים חוקי בסיס – סווינגרס חדשים? כדאי שתקבעו לכם כמה חוקי בסיס לפני שיוצאים לדרך, כדי לוודא ששניכם נהנים מהחוויה וגם שומרים על הביטחון האישי שלכם. לדוגמה: מה עושים כשאחד מכם רוצה להישאר במסיבה והשני רוצה לעזוב? האם זה בסדר להתפצל לחדרים נפרדים או שנשארים יחד כל הערב? וכן הלאה.
  4. בטחון עצמי=משיכה – בחילופי זוגות אנשים מעידים על עצמם שהם נמשכים למשתתפים אשר מקרינים ביטחון עצמי או אישיות מרתקת. זה לא המקום לחוסר בטחון עצמי או ביישנות מוגזמת. טיפ שיכול לעזור לכם: המציאו לעצמכם פרסונה חדשה כולל שם חדש, היסטוריה ותכונות אופי הפוכות משלכם, ופשוט היכנסו לדמות.
  5. אתרי הכרויות אונליין הם הבסיס – אתרי הכרויות המיועדים למציאת פרטנרים לחילופי זוגות הם נקודת התחלה מאוד מוצלחת להתחלה בתחום, במיוחד אם אתם לא בקטע של מסיבות. כל מה שצריך זה לפתוח פרופיל אטרקטיבי, להעלות תמונה סקסית ולהתחיל לחפש חברים עם תחומי עניין משותפים.
  6. פגישת הכרות – אם הכרתם זוג דרך אתר הכרויות לחילופי זוגות – מומלץ לקבוע קודם פגישת הכרות מקדימה לפני שקובעים בבית של אחד מכם. פגישה כזו תאפשר לכם לראות קודם כל אם הם דומים לתמונות שהעלו לכרטיס באתר ואם קיימת כימיה ומשיכה מינית. אם לא – כל זוג הולך לדרכו ולא קרה כלום.
  7. מועדון חילופי זוגות – מתישהו בהמשך הדרך נסו להגיע למסיבת חילופי זוגות. גם אם יש לכם רתיעה מהרעיון – תרשו לעצמכם להתנסות בזה לפחות פעם אחת. תופתעו לגלות שבארץ קיימים כמה ליינים של מסיבות חילופי זוגות, ומסיבות מתקיימות באופן קבוע במקומות שונים בארץ. חיפוש קל בגוגל יעזור לכם למצוא מתי מתקיימת המסיבה הבאה והיכן.